News & Resources

Orlando Ballet School Earns Top Honors at YAGP Competition in Tampa, FL January 13, 2017 |

YAGP-2017

 

Youth American Grand Prix Regional Semi Final 2017 Tampa, FL

Orlando Ballet School is pleased to announce the results of Youth American Grand Prix Regional Semi Finals in Tampa, Florida. All OBS students who competed placed in the top 24 out of 150 students in their designated category.

“We are extremely proud of the entire team of dancers who competed this year,” said Dierdre Miles Burger, Orlando Ballet School Director. “Their dedication to their art and commitment to develop exquisite technique has brought them well-deserved awards. We are honored to have them representing Orlando Ballet School, which provides the high caliber of training that has allowed these dancers to excel.”

Chloe Misseldine, Maggie Chadbourne, Boris Ceballos, Ethan Kimbrell, Jolie Rose Lombardo and Olivia Cassady were of the top competitors and placed in the top 3 of various categories. Maggie Chadbourne and Boris Ceballos won 2nd place in the Pas de Deux category and Orlando Ballet School earned the Outstanding School of the competition. A huge congratulations to Orlando Ballet School’s passionate staff, talented students and devoted teachers.

 

SENIOR AGE DIVISION

 

Classical Dance Category – Women

1st Place – Chloe Misseldine, 15
3rd Place – Maggie Chadbourne, 15

TOP 12

  1. Sarah Adkins, 15
  2. Maggie Chadbourne, 15
  3. Emma Guertin, 15
  4. Kethleen Mazza, 17
  5. Chloe Misseldine, 15
  6. Elisabeth Ragault, 15
  7. Fuki Takahashi, 18
  8. Vania Valdez, 18

TOP 24

  1. Sarah Adkins, 15
  2. Maggie Chadbourne, 15
  3. Emma Guertin, 17
  4. Kethleen Mazza, 17
  5. Chloe Misseldine, 15
  6. Sarah Pfeiffer, 16
  7. Elisabeth Ragault, 15
  8. Fuki Takahasi, 18
  9. Vania Valdez, 18
  10. Ashley Withee, 16

 

Classical Dance Category – Men

2nd Place – Boris Caballos, 19
3rd Place – Ethan Kimbrell, 19

TOP 6

  1. Boris Ceballos, 19
  2. Israel Zavaleta Escobedo, 17
  3. Ethan Kimbrell, 19

 

Contemporary Dance Category – Women

Top 12

  1. Sarah Adkins, 15
  2. Maggie Chadbourne, 15
  3. Emma Guertin, 17

 

Contemporary Dance Category – Men

1st Place – Boris Ceballos, 19

TOP 6

  1. Boris Ceballos, 19

 

JUNIOR AGE DIVISION

 

Classical Dance Category – Women

2nd Place – Jolie Rose Lombardo, 13

TOP 12

  1. Angelina Broad, 14
  2. Jolie Rose Lombardo, 13
  3. Shayna Mayes, 12

TOP 24

  1. Angelina Broad, 14
  2. Olivia Cassady, 14
  3. Jolie Rose Lombardo, 13
  4. Shayna Mayes, 12

 

Contemporary Dance Category – Women

2nd Place – Olivia Cassady, 14

TOP 12

  1. Olivia Cassady, 14
  2. Jolie Rose Lombardo, 13
  3. Shayna Mayes, 12

 

PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION

Classical Dance Category – Men & Women

TOP 12

  1. Amaya Joseph, 11

 

ENSEMBLES

2nd Place – Orlando Ballet School, The Talisman Pas de Deux

 

OUTSTANDING SCHOOL AWARD

Orlando Ballet School

 

 

The following dancers placed in the top 3 of their categories (from left to right):

Chloe Misseldine, 15 • 1st Place Classical Dance Category, Women – Senior Age Division
Maggie Chadbourne, 15 • 3rd Place Classical Dance Category, Women – Senior Age Division
Boris Caballos, 19 • 1st Place Contemporary Dance Category, Men – Senior Age Division & 2nd Place Classical Dance Category, Men – Senior Age Division
Ethan Kimbrell, 19 • 3rd Place Classical Dance Category, Men – Senior Age Division
Jolie Rose Lombardo, 13 • 2nd Place Classical Dance Category, Women – Junior Age Division
Olivia Cassady, 14 • 2nd Place Contemporary Dance Category, Women – Junior Age Division

OBS_Chloe_DSC_3090 OBS_Maggie_DSC_3116 OBS_Boris_DSC_3105 OBS_Ethan_DSC_7609 OBS_Jolie_DSC_3099  OBS_Olivia_DSC_3127